KodJam

Tam Versiyon: Google News (Haberler) Nedir ? Nasıl Başvuru Yapılır ?
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
[Resim: 128px-Google_News_icon.svg.png]

Google News Nedir ?

Google News yani Türkçe adıyla google haberler, dünya çapında 45 binden fazla haber kaynağını bünyesinde bulunduran, bu içeriklerin kaliteli olanlarını takipçilerine ve okuyucularına sunan bir haber platformudur. Google haberler kayıtlı bir web sitesinin oldukça çok avantajı bulunmaktadır. Kayıtlı siteler üst düzey seo ayarlamalarına vakit yada bütçe ayırmak zorunda olmazlar; çünkü google news, sitede paylaşılan içerikleri haberler kategorisinde ve mobil cihazlarda okuyucuların önüne çıkartır.

Google News kayıtlı siteler çok daha fazla trafik alır. Sitenin İndex hızı artar ve google da sıralaması yükselir. Ziyaret sayısına göre sitelere bir sıra veren Alexa da değeriniz artar ve sıralamada üst kısımlara ilerlersiniz. Kısacası bu avantajlardan yararlanabilmek için her site için google news kaydının yapılması gerekmektedir. 

Google Haberlere nasıl başvuru yapılır ?

Google Haberlere başvuru yapabilmeniz için birkaç tane önemli şart bulunmakta. İçeriklerinizi özgün ve sade bir dil ile oluşturmalısınız. Bunun yanı sıra her gün sitenize en az bir adet içerik girişi yapmalısınız. Güncel olmayan bir site google news kaydı almayı başaramaz. Güncel olaylar hakkında makaleler yazmak her zaman sizi yukarıya taşır. 

Sitenizin içeriğinden fazla reklam olmasın; bir çok bilinçsiz ayarlanmış site reklamları, okuyucuyu yormakta ve sitede geçirilen zamanı azaltmakta. Siteye çok fazla reklam yerleştirmek çok fazla para kazandırır gibi düz bir mantık söz konusu değildir. Doğru miktarda reklamı mantıklı kısımlara yerleştirerek daha güzel rakamlar kazanılabilir. 

Bütün bu şartları ve tavsiyeleri yerine getirdiyseniz eğer google news e başvurmak için önünüzde hiçbir engel kalmadı. Başvuru sonucu 1 ile 3 hafta arasında sonuçlanabilir. Genellikle 5-7 gün arasında sonuçları belli olmaktadır.
Peki Google haberler bize en doğru haberleri gönderiyor diyebilir miyiz ? Haber kaynağı konusunda en doğru kaynakları kullanıyor mu ?
Dünya'nın en büyük ve en gelişmiş arama motoru olan Google dan bahsediyoruz; belki her şeyin en doğrusunu yapmıyor fakat rakiplerin den çok ileri de olduğunu söylemek mümkündür.