You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Google Adsense Nedir ? TBM Nedir ? BGBM Nedir ?

Google Adsense Nedir ? TBM Nedir ? BGBM Nedir ?

Administrator
Google Adsense Nedir ? TBM Nedir ? BGBM Nedir ?
[Resim: 300px-AdSense_Logo.svg.png]


Google Adsense Nedir ?

Adsense, google politikalarına uygun internet sitesi yayıncılarının sitedeki içeriklerle uyumlu reklamları gösterip para kazandıkları bir google oluşumudur. Reklamlar yayınlanmasında siteye giren kullanıcıların çerezleri etkili olur. Örneğin; 

Gün içerisinde google da birkaç kez araba hakkında aramalar yaptıysanız, genel olarak google reklamları size arabalar hakkında reklamlar göstirir. Bu durum kullanıcıların reklamlara tıklamasını arttırdığı için hem internet sitesi yayıncıları hem de kullanıcılar için  pozitif bir durumdur.

Adsense, internet sitesi yayıncılarına geniş opsiyonlar sunmaktadır. Yayıncı dilerse istemediği linklerden gelen reklamları engelleyebilmektedir. Sitede yayınlanacak reklamların sayısı, türü (yatay reklam, dikey reklam ve kare reklam gibi) ve reklam yerleşimi gibi ayarlamaları kendi kontrol panellerinden değiştirebilirler.

Google adsense için iki farklı reklam geliri bulunmaktadır:
1. Reklam Geliri, yayıncılar adsenseden aldıkları reklamları sitelerinde yayınladıkları zaman gösterim başına yani BGBM (Bin Gösterim Başına Maliyet) türünden para kazanabilirler. 
2. Reklam Geliri ise yayıncıların google adsense den aldıkları reklamların, siteye giriş yapan kullanıcıların reklamlara tıklaması ile gerçekleşir. 

1. ve 2. Reklam gelirleri arasında büyük farklar vardır. Tıklama ve gösterim geliri arasındaki büyük ücret farkı adsensenin reklam yayınladığı bütün platformlarda geçerlidir. Örneğin bir youtuber videosundaki yayınlanan reklamlardan örneğin gösterim başına 1 kuruş kazanıyorsa tıklama başına 50 kuruş kazanabilir. Bu oranlar örnek olarak verilmiştir fakat tıklama ve gösterim ücretleri arasında çok yüksek fark vardır.

TBM Nedir ? 

TBM, açılımı Tıklama Başına Maliyet anlamına gelmektedir. İnternet sitesi, mobil uygulama yada youtube videolarından gelir elde eden yayıncılar için TBM oranları çok önemlidir. Tıklama başına maliyet oranları yüksek olan yayıncılar doğal olarak daha fazla para kazanmaktadırlar. TBM yayıncının, sitesindeki reklamlara kullanıcıların tıkladığı zaman kazanacağı ücret anlamına gelmektedir.

TBM reklamların yayınlandığı bütün sektörlerde farklı oranlar sunar. Bunun sebebi sektörler arasındaki rekabetin eşit olmamasından kaynaklıdır. Örneğin yemek sektöründeki bir reklamın rekabeti yüksek ise reklam verenlerin tıklama başına maliyeti daha fazla olacağından, yayıncılarda yemek sektöründeki bir sitesinden kazanacağı para yüksek olur. Bu durum BGBM içinde aynen geçerlidir.

BGBM Nedir ?

BGBM açılımı Bin Gösterim Başına Maliyet dir. BGBM adsense reklam yayıncılarının, sitelerinde yayınladıkları her reklem için Bin adet gösterim alması sonucu kazanacağı para miktarıdır. Her site için BGBM oranı farklıdır. Örneğin yazılım, kodlama siteleri için 50 tl iken yemek siteleri için 30 tl dir. (miktarlar örnek olarak verilmiştir.)
 AdSense nasıl çalışırGoogle AdSense yayıncılara, sundukları online içerik üzerinden para kazanabilecekleri bir yol sunar. AdSense, içeriğiniz ve ziyaretçilerinize göre reklamları sitenizle eşleştirerek çalışır. Reklamlar, ürünlerini tanıtmak isteyen reklamveren tarafından oluşturulur ve ödenir. Bu reklamverenler her bir reklam için farklı bir tutar ödediklerinden, kazanacakları tutar da değişecektir.
Üç adımda AdSense1. Reklam alanlarınızı kullanılabilir hale getirirsiniz2. En yüksek ödemeyi yapan reklamlar sitenizde görünür3. Ödeme alırsınız[Resim: AdHWdSrGwPZQakd9IZ6UCdlWMiNISG7PVbLGJzz8...uZL_E=w125][Resim: GfrnDl3XgENITGdAXjg5fMCUU_dWaUTmmZMS2cZH...mE3XA=w125][Resim: r5a2P--fCrvA6tIecBKctooPSZuKUkbvbM77qMGN...WvNxs=w125]Sitenize reklam kodu yapıştırarak reklam alanlarınızı kullanılabilir hale getirir ve reklamların görünmesini istediğiniz yeri seçersiniz.Reklamverenler, gerçek zamanlı açık artırma ile reklam alanlarınız için teklif verir. En yüksek ödemeyi yapan reklamlar sitenizde gösterilir.Ödemelerinizi mutlaka almanız için sitenizdeki reklamları veren tüm reklamverenlerin ve ağların faturalandırılmasıyla biz ilgileniriz.Neden AdSense?Google AdSense, büyüklükleri ne olursa olsun tüm yayıncılara sitelerinde hedeflenmiş Google reklamları göstererek para kazanma olanağı sağlayan ücretsiz ve kolay bir yöntemdir.
Özelleştirme ve kontrolKolay erişilebilir destek[Resim: SOL6HrfYBHZyFr6W4zDiRUSTSRhHDtrNADmCUXsT...PtzVCQ=w90]
 • Reklamlarınızın görünüm ve izlenimini sitenize uyacak şekilde değiştirin ve reklamların gösterilmesini istediğiniz alanları belirleyin
 • Otomatik hedefleme özelliğinden yararlanarak kullanıcılarınızla alakalı reklamlar gösterin
 • Çok çeşitli reklam boyutları ve biçimleri arasından seçim yapın ve isterseniz belirli reklam kategorilerini, hatta belirli reklamverenleri engelleyin
[Resim: x4JGK_6judUrLzo5RU7T7cX1cSbfXds2Djn_VTgU...sr807S=w90]
 • İşletmenizi büyütürken kişiselleştirilmiş önerilerden yararlanın
 • Bir hesabı başarılı şekilde oluşturmanın ve yönetmenin yollarını öğrenmek için başvurabileceğiniz Yardım Merkezi ve online eğitim araçları
Google reklamlarına erişinPerformans araçları[Resim: NsVq07c5ANtANGpKpKUkPIAC0nXdG40H7eG0U2up...nwTbYW=w98]
 • AdSense sayesinde büyük bir reklamveren talebi kaynağına anında ve otomatik olarak erişebileceğiniz için reklamveren ilişkilerinizi yönetmeniz gerekmez
 • Daha çok reklamveren demek, reklam alanlarınız için rekabet, daha alakalı reklamlar ve tüm dijital içeriğiniz için reklam fırsatı demektir
[Resim: nkelvI4xespWuofg7AbVdN-deL8ggy7ZPvbK4Hof...i6H0f=w102]
 • Kolay ve kişiselleştirilmiş raporlar sayesinde reklam performansınız hakkında bilgi edinebilir ve büyüme fırsatlarını saptayabilirsiniz
Ek özellikler [Resim: n4BFwJbnoM_4qEtog50oVxsgKIwNhPJskny1yimk...OUPB23=w99]
 • Hem video ve oyunlar için özel olarak tasarlanmış reklamlar hem de masaüstü bilgisayarlar ve mobil cihazlarla uyumlu reklamlar gösterin
 • Google Ad Manager ve Google Analytics ile sorunsuz entegrasyon
  

 Ad Manager, AdSense ve AdMob'u karşılaştırmaWeb siteleriniz veya uygulamalarınız için hangi Google yayıncı çözümünün doğru olduğunu öğreninGoogle Ad Manager, AdSense ve AdMob, sitenizde veya uygulamanızda reklam satmanıza yardımcı olan güçlü ürünlerdir. Her biri, farklı türdeki yayıncılara uygun farklı özellikler sunar. Bu makale reklamcılık gereksinimlerinize en uygun ürünü seçmenize yardımcı olur.
Güvenilir bir uzmanla iş ortağı olun
Web sitenizden veya uygulamanızdan para kazanma konusunda desteğe mi ihtiyacınız var? Sertifikalı Yayıncı İş Ortaklarımız; Ad Manager, AdSense ve AdMob'da çözümler sunar. Hemen doğru iş ortaklarını aramaya başlayın.AdSenseAdSense, reklamveren taleplerine erişmenizi sağlayarak ve reklam envanterinizi oluşturmanıza yardımcı olarak bir reklam ağı işlevi görür. Reklam çözümleri için daha fazla otomasyon isteyen ve küçük bir özel reklam yönetimi ekibine sahip olan yayıncılar için idealdir.
Şunlara ihtiyacınız varsa AdSense tam size göredir:
 • Web sitenizden para kazanabileceğiniz bir yer (bloglar, forumlar ve dijital hizmetler AdSense'te oldukça iyi performans gösterir)
 • Reklam yayını uygulamanın hızlı bir yolu
 • Google'ın reklam envanterinizi sizin yerinize optimize etmesi ve Otomatik Reklamlar aracılığıyla gelirinizi artırması
 • Erişilebilir performans raporları
AdMob AdMob, reklamlardan para kazanmak, uygulanabilir analizler elde etmek ve uygulama işlerini büyütmek isteyen mobil geliştiricileri için bir mobil reklam ağı ve para kazandırma platformudur. Ağ olarak AdMob, reklamları dünya genelinde yayınlamanıza yardımcı olur ve böylece mobil uygulamalarınızdan para kazanmanızı sağlar. Para kazanma platformu olarak ise AdMob, birden çok reklam ağıyla çalışan geliştiricilerin tüm üçüncü taraf ağ iş ortaklarındaki reklam gelirini artırmasına yardımcı olur.
Şunlara ihtiyacınız varsa AdMob tam size göredir:
 • Marka güvenliği için güçlü kontrollerle yüksek performanslı mobil uygulama reklam biçimlerine erişim
 • Şelale uyumlulaştırması ve teklifli sistem sayesinde Google'da ve üçüncü taraf ağlarda reklam gelirinizi artırmanıza yardımcı olan bir çözüm
 • Firebase için Google Analytics ile reklam performansı ve kullanıcı etkileşiminin bütünsel bir görünümü
 • Gündelik işlerinizi Reklam Ağı Optimizasyonu gibi özelliklerle basitleştiren otomatik araçlar
 • Akıllı segmentasyon ile kullanıcı davranışına dayalı olarak uygulama içi satın alma ve reklam tabanlı gelir akışlarını dengelemek için bir çözüm
Ad ManagerGoogle Ad Manager, çok sayıda doğrudan satışı olan büyük yayıncılara yönelik bir reklam yönetimi platformudur. Ad Manager ayrıntılı kontroller sağlar ve AdSense, Ad Exchange, üçüncü taraf ağlar ve üçüncü taraf exchange'ler dahil olmak üzere birden çok reklam exchange'ini ve ağını destekler.
Şu durumlarda Ad Manager tam size göredir:
 • Tüm envanter türlerinizden (web siteleri, mobil uygulamalar, videolar veya oyunlar) para kazanabileceğiniz merkezi bir yere ihtiyacınız varsa
 • Alıcılardan gelen doğrudan sunulan anlaşmalar aracılığıyla elde edilen reklam gelirlerini yönetmek istiyorsanız
 • Üçüncü taraf ağları kullanarak reklam envanteri için rekabet etme
 • Ayrıntılı analizler için daha karmaşık raporlar
Sık karşılaşılan yanılgılar"Ad Manager daha kaliteli reklamlar yayınlar" Doğru değil
Alıntı: AdSense, AdMob ve Ad Manager yayıncıları premium Authorized Buyers'a erişebilir. Üç platformdan da yüksek kaliteli reklamlar sunabilirsiniz.
"Ad Manager, AdSense'in premium bir sürümüdür" Doğru değil
Alıntı: Ad Manager; AdSense ile AdMob'dan farklı bir üründür. Ad Manager; masaüstü, mobil web ve uygulamalarda ayrıntılı envanter kontrollerine ve doğrudan satışları, üçüncü taraf ağları ve programatik talebi yönetmenizi sağlayan diğer özelliklere sahip olan birleştirilmiş bir platformdur.
Ürünler arasındaki farklar Google Ad Manager
(reklam platformu)
Google AdSense
(reklam ağı)
Google AdMob
(reklam platformu)
Google AdMob
(reklam ağı) 
Mevcut envanter türleri
Web + Uygulama 
Web
Uygulama
Uygulama
Diğer reklam ağlarını kullanabilir veya doğrudan satılan reklamlar için pazarlık yapabilirsiniz
Evet
Hayır
Evet
Hayır
Reklamları görmek için sayfaları etiketlemeniz yeterli
Evet, AdSense'in Ad Manager aracılığıyla gösterilmesine izin verirseniz
Evet
Yok
Yok
Geliri en üst düzeye çıkarmak için AdSense veya AdMob ağının diğer reklam ağlarıyla rekabet etmesini sağlama
Evet
Hayır
Evet
Hayır 
Tüm reklam yayınlama etkinliklerinde tutarlı raporlama
Evet
Yok
Evet
Evet
Google, size yapılan ödemeleri ve reklam ağlarından ödenecek tutarların reklamverenlerinize faturalandırılmasını veya tahsil edilmesini yönetirEvet (Authorized Buyers, teklifli sistem ve Programatik Doğrudan aracılığıyla yapılan işlemler için)
Evet
Hayır, size yapılan ödemeler doğrudan reklamverenlerinizden veya reklam ağlarınızdan gelir; faturalandırma ve tahsilat işlemlerini siz yönetirsiniz
Evet
Hayır, geleneksel olarak pazarlık yapılan satır öğeleri için size yapılan ödemeler doğrudan reklamverenlerinizden veya reklam ağlarınızdan gelir; faturalandırma ile tahsilat işlemlerini siz yönetirsiniz
 AdSense ve Google Ads arasındaki farkReklamveren ürünlerini yayıncı ürünleriyle karşılaştırmaGoogle AdSense yayıncılar içindir. Web sitesi, blog veya forum sahibi ya da yöneticisiyseniz ve bunlardan para kazanmak istiyorsanız Google AdSense programı sizin için uygun olabilir. Reklamlar, dijital mülkünüzde görünür ve bu reklamları görüntüleyen ya da bu reklamlarla etkileşime geçen kullanıcı sayısına göre gelir elde edebilirsiniz. Yayıncılar için diğer platformlar arasında Google Ad Manager ve AdMob bulunmaktadır. Ad Manager, AdSense ve AdMob'u karşılaştırma adlı makaleden daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
[Resim: i-P2FZeTV2ACwly3W5hIXEygCgjqvtvqe7i_MPx7...T22LLE=w96] Google Ads programı, reklamverenler içindir. İşletmenizi büyütmeye veya satışlarınızı artırmaya odaklanarak web sitesi ya da uygulamalar üzerinde ürün veya hizmetlerinizin reklamını yapmak istiyorsanız Google Ads sizin için idealdir. Reklamlarınız Google arama sonuçlarında ve yayıncı web siteleri ağımızda görünür. www.ads.google.com adresini ziyaret ederek Google Ads hakkında daha fazla bilgi edinin ve reklam yayınlamaya başlayın.
[Resim: JCd_rS2rcz_5Wnnf8OxeFza6sws_-rtN_6r8rAl5...cNi--J=w96] Google yayıncı ürünleri tarafından desteklenen dillerGoogle yayıncı ürünleri, yayıncılar için çeşitli dillerde destek sunmaktadır. Sitenizin birincil dilini kayıt işlemi sırasında seçebilirsiniz. Siteniz birden fazla desteklenen dil içeriyor olsa bile, başvurunuz onaylanırsa Google alakalı reklamları sayfalarınızda uygun olan dilde sunacaktır.
Not: İçeriği ağırlıklı olarak desteklenmeyen dillerdeki sayfalara Google reklam kodu yerleştirilmesi Google Yayıncı Politikaları uyarınca yasaktır.Desteklenen dillerBir sitenin veya uygulamanın birincil dili olmasına izin verilen diller şunlardır:
 • Arapça [2]
 • Bengalce [23]
 • Bulgarca [2]
 • Katalanca [23]
 • Çince (basitleştirilmiş)
 • Çince (geleneksel)
 • Hırvatça [2]
 • Çekçe
 • Danca [2]
 • Felemenkçe
 • İngilizce
 • Estonya Dili [123]
 • Filipince [2]
 • Fince [2]
 • Fransızca
 • Almanca
 • Yunanca
 • Gujarati dili [23]
 • İbranice [2]
 • Hintçe [23]
 • Macarca
 • Endonezya dili
 • İtalyanca
 • Japonca
 • Kannada dili [23]
 • Korece
 • Letonca [2]
 • Litvanca [2]
 • Malay dili [23]
 • Malayalam dili [23]
 • Marathi [23]
 • Norveççe [2]
 • Lehçe
 • Portekizce
 • Pencap dili [23]
 • Rumence [2]
 • Rusça
 • Sırpça [2]
 • Slovakça [2]
 • Slovence [123]
 • İspanyolca (Avrupa)
 • İspanyolca (Latin Amerika)
 • İsveççe [2]
 • Tamil dili [2]
 • Telugu dili [2]
 • Tayca
 • Türkçe
 • Ukraynaca [2]
 • Urdu [23]
 • Vietnam dili
Not:[1] AdSense ürünü arayüzü ve Yardım Merkezi henüz bu dilde kullanıma sunulmamıştır.
[2] Ad Manager ürünü arayüzü ve Yardım Merkezi henüz bu dilde kullanıma sunulmamıştır.
[3] AdMob ürünü arayüzü ve Yardım Merkezi henüz bu dilde kullanıma sunulmamıştır.
 AdSense'e katılmak, sitemin Google arama sonuçlarındaki konumunu etkiler mi?Google AdSense programına katılmak, sitenizin Google arama sonuçlarındaki sıralamasını ve sunacağımız arama sonuçlarını etkilemez. Google ifade özgürlüğüne büyük önem vermekte, bu nedenle web’deki içeriğe kapsamlı erişim sağlamaktadır. Arama sonuçlarımızın tarafsızlığı, ödeme yapan reklamveren ve yayıncılarla ilişkilerimizden etkilenmez. Arama sonuçlarını, PageRank teknolojisine göre göstermeye devam edeceğiz.
AdSense kodunu sitenize eklediğinizde, sayfalarınız ana dizin botlarımız tarafından taranmak üzere sıraya alınmaz. Bot'umuz ("Mediapartners-Google" ile başlayan) reklam hedeflemek amacıyla içerik sayfalarını tararken, AdSense'e katılmak bir sitenin ana dizindeki sayfa sayısını artırmaz.
 AdSense sitelerinde reklam yayınlamaGoogle ve arama ağımızın yanı sıra içerik ağı sitelerimizde de reklam vermek istiyorsanız, Google Ads ana sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Ana sayfadan kayıt olup, bütçeniz ne olursa olsun hedefli reklamlar yayınlayabilirsiniz.
Google Ads'le ilgili daha fazla bilgi edinmek için, aşağıdaki bazı yararlı kaynakları kullanabilirsiniz:
[Resim: feedback-32.png] Google Ads Yardım Merkezi[Resim: chalkboard_person-o32.png] Google Ads'i Kullanmaya Başlama[Resim: guru-32.png] Resmi Google Ads Topluluğu[Resim: blogger-32.png] Inside Google Ads AdSense gelir paylaşımıYayıncılar, İçerik için AdSense'le reklam görüntüledikleri için, Google tarafından hizmetle bağlantılı olarak tahakkuk ettirilen gelirin %68'ini alır. Yayıncılar, Arama için AdSense için Google tarafından tahakkuk ettirilen gelirin %51'ini alır. Bu yüzdeler, yayıncının bulunduğu coğrafi konuma göre değişmez ve hiçbir şekilde bu yüzdelerin yayıncılar arasında ortalamaları alınmaz. Diğer AdSense ürünlerine ilişkin gelir payını açıklamıyoruz. Diğer ürünlere ait gelir payı, söz konusu ürünlerin geliştirilmesi ve desteklenmesinden kaynaklanan farklı maliyetler nedeniyle değişmektedir.
Hesabınızda gelir paylaşımı ayrıntılarını görüntüleyebilirsiniz:
 1. AdSense hesabınızda oturum açın.
 2. Hesap seçeneğini tıklayın.
 3. "Hesap bilgileri" bölümünde, her "Etkin ürün"ün yanında ilgili gelir paylaşımı oranının verildiğini göreceksiniz.
[Resim: BlRkk40z7UDbhGuq3RUDe5Fb32QGN2SpmHdZ-fZ8...O6-EK=w395]Gelir paylaşımı oranlarımızın son derece rekabetçi olduğuna inanıyoruz. Ancak, gelir paylaşımı oranları tek başına yanıltıcı olabilir. Dolayısıyla, sitenizden elde ettiğiniz toplam gelire odaklanmanızı öneririz. Örneğin, Google'ın sitenizdeki reklam envanteri için yaptığı açık artırmadan 100 TL elde ediliyorsa, %68'lik gelir paylaşımı oranı karşılığında AdSense'ten 68 TL alırsınız. Başka bir reklam ağının gelir paylaşımı oranı %80 olabilir. Ancak reklamverenlerden yalnızca 50 TL tahsil ediyorlarsa size verecekleri 40 TL olacaktır.
AdSense sitelerinde reklam göstermek için birbiriyle rekabet eden reklamveren sayısının çok yüksek olması sayesinde, sistemimiz aldığınız her reklam gösterimi için mümkün olan en yüksek kazancı elde etmenizi sağlar.
AdSense ile ne kadar kazanç elde edebilirsiniz?AdSense ile tam olarak ne kadar kazanç elde edebileceğinizi tahmin etmek zor olduğu için, deneyip görmeniz önerilir. Aldığınız trafiğin düzeyi, sağladığınız içeriklerin türü, kullanıcılarınızın bulunduğu konum ve reklam oluşturmak için tercih ettiğiniz yöntemler gibi pek çok faktör, AdSense üzerinden elde edeceğiniz kazancı etkiler.
Tahmin alınTahmini değerleri görmek için AdSense sitesindeki gelir hesaplayıcı aracını kullanmayı deneyin. Söz konusu araç, sitenizin içerik kategorisine (ör. sanat ve eğlence, finans) ve en fazla sayıda ziyaretçi aldığınız bölgeye göre potansiyel yıllık gelirinizi hesaplar. Bunun yalnızca tahmini bir değer olduğunu unutmayın.
AdSense'e kaydolunNe kadar kazanç elde edebileceğinizi öğrenmenin en iyi yolu, AdSense'e kaydolup sitenizde reklam yayınlamaya başlamaktır. AdSense ücretsizdir ve kolayca kullanmaya başlayabilirsiniz.
Hesabınız oluşturulduktan sonra dilediğiniz zaman oturum açabilir ve kazanç durumunuzu kontrol edebilirsiniz. Program performansının size ne kadar yarar sağladığını ve zaman içinde ortalama ne kadar kazanç elde edebileceğinizi öğrenmek için bu bilgiden yararlanabilirsiniz.
İpucu: İstediğiniz sonuçları hemen elde edemezseniz moralinizi bozmayın. Sezon ve döviz kuru gibi faktörler de kazancınızı etkileyebilir.
 Arama için AdSense'le nasıl gelir elde edebilirim?Arama için AdSense, kullanıcılarınıza, doğrudan sayfalarınızdan Google web araması olanağı sunmanızı sağlar. Arama için AdSense kutusunu sitenize yerleştirerek, kullanıcıların arama sonucu sayfalarında yaptıkları reklam tıklamalarından kazanç elde edersiniz.
Ancak, kullanıcıların Arama için AdSense kutunuzu kullanarak yaptıkları aramalardan gelir elde etmezsiniz. Kullanıcılar sitenizde arama yaptıktan sonra arama sonuçları sayfalarındaki reklamları tıklamayı tercih etmezse, kazanç elde etmezsiniz.


Sık Sorulan Sorular

AdSense'in diğer reklam ağlarından farkı nedir?
AdSense Programı, sitenize Google Ads reklamları sağlamasıyla diğerlerinden ayrılır. Google daha sonra reklam türüne bağlı olarak reklamlara yapılan kullanıcı tıklamalarına veya reklam gösterimlerine göre sitenizde gösterilen reklamlar için size ödeme yapar. AdSense, reklam alanlarınız için rekabet, daha alakalı reklamlar ve tüm çevrimiçi içeriğiniz için reklam fırsatı anlamına gelen geniş bir reklamveren talebine anında ve otomatik olarak erişim sağlar.

Sitemde hangi reklamların gösterileceğini seçmem gerekir mi?
Hayır. AdSense, içeriğiniz veya kitleniz için hedeflenen reklamları sitenize otomatik olarak sunar. Google'ın reklamları sitenize nasıl hedeflediği hakkında bilgi alın.

Hangi reklamların sitemde gösterileceğine kim karar verir?
AdSense, sayfalarınızda görünecek reklamları otomatik olarak seçmek için reklam açık artırması kullanır. En fazla ödeme yapan reklam, sitenizde gösterilir. Reklam açık artırması hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sitemdeki reklamları görebilir miyim?
Evet, reklamlar hazır olup yayınlanmaya başladığında sitenizde görebilirsiniz. Unutmamanız gereken önemli bir şeyse, kendi reklamlarınıza tıklamamaktır. Herhangi bir sebeple kendi reklamlarınızı tıklamaya AdSense Programı politikaları tarafından izin verilmez.

Sitemde beğenmediğim bir reklam görürsem kaldırabilir miyim?
Evet. AdSense hesabınızdaki Engelleme kontrolleri sayfasından reklamları tek tek inceleyebilir ve reklamların sayfalarınızda gösterilmesine izin verip vermeyeceğinizi seçebilirsiniz. Sitenizdeki reklamlara izin verme ve reklamları engelleme kılavuzumuzu inceleyin.

AdSense'i kullanmak için ödeme yapmam gerekir mi?
Hayır. AdSense'e katılım ücretsizdir. Hatta, Google sitenizde gösterdiğiniz Google reklamlarının aldığı tıklamalar, gösterimler ve diğer etkileşimler için size ödeme yapar. AdSense ile elde edebileceğiniz gelir hakkında daha fazla bilgi edinmek için AdSense ile gelir elde etme konulu yazımızı okuyun.

AdSense'e nasıl kaydolabilirim?
AdSense'i kullanmaya hazırsanız buradan kaydolabilirsiniz. Sitenizi inceleyerek Program politikalarına uygun olup olmadığını kontrol ederiz.

AdSense'in uymam gereken politikaları var mı?
AdSense hizmetini kullanmaya karar veren yayıncıların Program politikalarına uyması gerekir. Bu politikalara uyulmadığı takdirde, AdSense hesabınızı kapatabiliriz. Çoğu durumda politikalarımıza uymayı başaran yayıncılarla çalışmayı tercih ederiz. Bu politikaları ihlal eden reklamları göstermeme, bu politikaları ihlal eden sayfalardaki reklamları devre dışı bırakma, ödemeleri alıkoyma veya sorunlu hesapları kapatma hakkını da saklı tutarız.Politikalarımızı istediğimiz zaman değiştirebileceğimizi lütfen unutmayın. Şartlar ve Koşullar uyarınca, Program politikalarından haberdar olmak ve bunlara uymak sizin sorumluluğunuzdadır.

Program politikaları nasıl yürütülüyor?
Program politikalarımıza sürekli uyduklarından emin olmak için AdSense yayıncılarını etkin bir biçimde izleriz. Politikalarımıza ve Şartlar ve Koşullara uymayan yayıncılar olduğunu fark edersek hesabı askıya alabilir veya feshedebiliriz.
En son düzenleme: 07-06-2022, 10:24 admin. (Düzenleme Nedeni: Güncelleme)
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren KodJam sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.