You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Google Adsense Nedir ? TBM Nedir ? BGBM Nedir ?

Google Adsense Nedir ? TBM Nedir ? BGBM Nedir ?

Administrator
Google Adsense Nedir ? TBM Nedir ? BGBM Nedir ?
[Resim: 300px-AdSense_Logo.svg.png]


Google Adsense Nedir ?

Adsense, google politikalarına uygun internet sitesi yayıncılarının sitedeki içeriklerle uyumlu reklamları gösterip para kazandıkları bir google oluşumudur. Reklamlar yayınlanmasında siteye giren kullanıcıların çerezleri etkili olur. Örneğin; 

Gün içerisinde google da birkaç kez araba hakkında aramalar yaptıysanız, genel olarak google reklamları size arabalar hakkında reklamlar göstirir. Bu durum kullanıcıların reklamlara tıklamasını arttırdığı için hem internet sitesi yayıncıları hem de kullanıcılar için  pozitif bir durumdur.

Adsense, internet sitesi yayıncılarına geniş opsiyonlar sunmaktadır. Yayıncı dilerse istemediği linklerden gelen reklamları engelleyebilmektedir. Sitede yayınlanacak reklamların sayısı, türü (yatay reklam, dikey reklam ve kare reklam gibi) ve reklam yerleşimi gibi ayarlamaları kendi kontrol panellerinden değiştirebilirler.

Google adsense için iki farklı reklam geliri bulunmaktadır:
1. Reklam Geliri, yayıncılar adsenseden aldıkları reklamları sitelerinde yayınladıkları zaman gösterim başına yani BGBM (Bin Gösterim Başına Maliyet) türünden para kazanabilirler. 
2. Reklam Geliri ise yayıncıların google adsense den aldıkları reklamların, siteye giriş yapan kullanıcıların reklamlara tıklaması ile gerçekleşir. 

1. ve 2. Reklam gelirleri arasında büyük farklar vardır. Tıklama ve gösterim geliri arasındaki büyük ücret farkı adsensenin reklam yayınladığı bütün platformlarda geçerlidir. Örneğin bir youtuber videosundaki yayınlanan reklamlardan örneğin gösterim başına 1 kuruş kazanıyorsa tıklama başına 50 kuruş kazanabilir. Bu oranlar örnek olarak verilmiştir fakat tıklama ve gösterim ücretleri arasında çok yüksek fark vardır.

TBM Nedir ? 

TBM, açılımı Tıklama Başına Maliyet anlamına gelmektedir. İnternet sitesi, mobil uygulama yada youtube videolarından gelir elde eden yayıncılar için TBM oranları çok önemlidir. Tıklama başına maliyet oranları yüksek olan yayıncılar doğal olarak daha fazla para kazanmaktadırlar. TBM yayıncının, sitesindeki reklamlara kullanıcıların tıkladığı zaman kazanacağı ücret anlamına gelmektedir.

TBM reklamların yayınlandığı bütün sektörlerde farklı oranlar sunar. Bunun sebebi sektörler arasındaki rekabetin eşit olmamasından kaynaklıdır. Örneğin yemek sektöründeki bir reklamın rekabeti yüksek ise reklam verenlerin tıklama başına maliyeti daha fazla olacağından, yayıncılarda yemek sektöründeki bir sitesinden kazanacağı para yüksek olur. Bu durum BGBM içinde aynen geçerlidir.

BGBM Nedir ?

BGBM açılımı Bin Gösterim Başına Maliyet dir. BGBM adsense reklam yayıncılarının, sitelerinde yayınladıkları her reklem için Bin adet gösterim alması sonucu kazanacağı para miktarıdır. Her site için BGBM oranı farklıdır. Örneğin yazılım, kodlama siteleri için 50 tl iken yemek siteleri için 30 tl dir. (miktarlar örnek olarak verilmiştir.)
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren KodJam sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.