You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Google Adwords (ADS) Nedir ?

Google Adwords (ADS) Nedir ?

Administrator
Google Adwords (ADS) Nedir ?
[Resim: 200px-Google_Ads_logo.svg.png]

Google Adwords (ADS) Nedir?

Eski adıyla Google Adwords, yeni adıyle Google Ads, google tarafından ortaya çıkarılmış bir reklamcılık hizmetidir. Google Adwords ismi 2019 yılında güncellenerek Google Ads haline geldi. Google Ads'in asıl amacı google üzerinde reklam verecek olan kullanıcıların reklamlarını, istenilen kelimelerde ön plana çıkartmak. 

Google ads ile reklam yayınlamak isteyen kullanıcılar, reklamın verileceği anahtar kelime, yaş aralığı, bulunduğu bölge ve dil, ilgilendiği sektörler ve bütçe gibi geniş çaplı bir reklam ayarlamasına sahiptir. Kullanıcılar açısından reklam verilecek kişiler oldukça önemlidir ve dikkatlice ayarlanmalıdır. Sonuç olarak yemek ile ilgilenen birisine uzay teknolojileri reklamı çıkarsa bu iki taraf içinde olumsuz bir durumdur. Reklam verildikten sonraki süreçte; reklamların tıklanma oranları ve tıklama başına maliyeti gibi konularda raporlar hazırlanır ve kullanıcıya sunulur.Google Ads ile mobil reklamları keşfedinGoogle mobil reklamları dünyadaki tüm potansiyel müşterilere, tam da akıllı telefonlarından sizi aradıkları sırada ulaşmanızı sağlar. İnternet kullanıcılarının yüzde 91’i, bir şeyi öğrenmek, bulmak ya da satın almak istediğinde[sup]1[/sup] telefonundan arama yaptığını, yüzde 51’i ise arama yaptığı sırada yeni bir işletme ya da ürünü keşfettiğini söylüyor[sup]2[/sup]. Mobil reklamlar işte tam da bu anlarda doğru yerde olmanızı sağlayarak işletmenizi potansiyel müşteriler için daha görünür hale getiriyor.
Google Ads hareket halindeki müşterilere ulaşmanız için size mobil reklamları sunuyor. Peki Google mobil reklamları nasıl çalışıyor?
1. Müşterinizin baktığı yerde olun
2. İdeal mobil hedef kitlenize ulaşın
3. Önce test edin, sonra ince ayarlara geçin
Alıntı: Google Ads ile yalnızca potansiyel müşteriniz reklamınıza tıklayıp web sitenizi ziyaret ettiğinde ya da size telefon açtığında ücret ödersiniz.

 1. Müşterinizin baktığı yerde olunMobil reklam, cep telefonu ya da tablet gibi bir mobil cihazdan görüntülenen web sayfalarında ve uygulamalarda gösterilebilen bir Google Ads reklamı ürüdür. Mobil reklamların yalnızca telefon aramasına odaklanan ya da uygulama tanıtan vb. çeşitli türleri bulunur. Yalnızca telefon araması almanızı sağlayan reklam türüyle telefon numaranızı dikkat çekici bir biçimde göstererek insanları sizi tek tıkla aramaya teşvik edebilirsiniz. Google Ads mobil reklamları tıklama başına maliyet modeliyle çalışır. Yani yalnızca potansiyel müşteriniz reklamınıza tıklayıp web sitenizi ziyaret ettiğinde ya da size telefon açtığında ücret ödersiniz. Üstelik ne kadar harcama yapacağınıza siz verirsiniz – reklam bütçenizi istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

 
2. İdeal mobil hedef kitlenize ulaşınReklamınızı mobil aramalarda göstermek için potansiyel müşterilerinizin Google’da sizin ürün ve hizmetlerinizle alakalı aramalar yaparken kullanabileceği anahtar kelimeleri içeren bir liste oluşturmalısınız. Bir kullanıcı telefonundan sizin seçtiğiniz kelimelerden biriyle arama yaptığında arama sonuçlarında siz de çıkabilirsiniz. Örneğin, Harbiye’de eve paket servisi yapan bir ev yemekleri restoranınız varsa listenize işletmenizin adına ek olarak ‘Harbiye ev yemekleri’ ve ‘Harbiye eve paket servisi’ gibi anahtar kelimeleri de ekleyebilirsiniz. Google Ads hesabınızla birlikte insanların işletmenizle alakalı arama yaparken kullanabilecekleri sözcüklerle ilgili öneriler sunan Google Ads Keyword Planner’ı (Anahtar Kelime Planlayıcı) da ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.
Mobil reklamlarınızı yalnızca akıllı telefonlarda değil, işletmenize benzer başka işletmelerin web sitelerinde de gösterebilirsiniz. Ayrıca, belirli coğrafi bölgelerde hedefleme yaparak sizin işletmenizi ziyaret edebilecek kadar yakın mesafede bulunan müşterilere ulaşabilirsiniz.

 
3. Önce test edin, sonra ince ayarlara geçinGoogle Ads hesabınızdaki dönüşüm izleme araçlarını kullanarak reklamınıza tıklayan kişi sayısını ve bu kişilerin tıkladıktan sonra ne yaptığını görebilirsiniz. Bu veriler sayesinde reklamınızın performansını ölçebilir, kampanyanızın işinize yarayan tarafları ile iyileştirmeye açık noktalarını tespit edebilirsiniz. Anahtar kelimelerinizden biri diğerlerine göre daha çok telefon almanızı mı sağlıyor? Beklemediğiniz bölgelerden web sitenizi ziyaret edenler mi var? Hedefleme yaptığınız bölgeyi genişletmeli misiniz? Google Ads ile dönüşüm izleme hakkında daha çok bilgi edinin.
Mobil reklamlarınızın performansı hakkında edindiğiniz veriler sayesinde günümüzün akıllı telefon ustası müşterilerine daha kolay erişebilirsiniz. Böylece sizin işletmenize benzer bir işletmeyi ziyaret etmek ya da aramak istediklerinde ve en önemlisi satın alma kararını verdiklerinde tam olarak baktıkları yerde olursunuz.

 
Maliyet ve BütçeGoogle Ads ile online reklamcılığa ayırdığınız bütçeyi en iyi nasıl yönetebileceğinizi öğrenin ve paranızı en verimli şekilde kullanın.

 
İpuçları ve TavsiyelerGoogle Ads’in ileri düzey özellikleri hakkında bilmeniz gerekenleri ve kampanyalarınızdan en iyi sonucu alabilmenizi sağlayacak önerileri keşfedin.
En son düzenleme: 07-06-2022, 10:35 admin. (Düzenleme Nedeni: Güncelleme)
Bunu ilk beğenen sen ol.
(MCD) Super Admin
RE: Google Adwords (ADS) Nedir ?
Peki en etkili reklam yöntemi bu mu daha etkili yöntemler var mı ?
Bunu ilk beğenen sen ol.
Administrator
RE: Google Adwords (ADS) Nedir ?
En etkili yöntem google ads diyebilmemiz için bir çok parametre bulunmaktadır. Bir çok alanda araştırma yaptıktan sonra kesin bir şeye varmak daha mantıklı olur. Fakat benim fikrimi soracak olursanız bence en gelişmiş ve en verimli reklam ağı google adwords'dür(google ads).
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren KodJam sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.