You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

İş Dünyasında İnternet Kullanımı

İş Dünyasında İnternet Kullanımı

Super Moderator
İş Dünyasında İnternet Kullanımı
İş dünyasındaki değişim ne kadar büyük ve internetin varlığından dolayı insanların iş yapma şekillerinin değiştiği çeşitli yollar nelerdir?
Bu makalede tüm bu önemli değişikliklerin dökümünü ve bazı yararlı bilgileri vereceğiz. Bu şekilde internetin iş dünyası üzerindeki gerçek etkisini daha iyi anlayabilirsiniz.

Bilgileri Bulma Şeklimiz Değiştirildi

İnternetin tüm toplum için yaptığı bir şey varsa, o da yeni bilgileri bulma şeklimizi değiştirmiş olmasıdır. Sonuçta bir şeyi akıllı telefonunuzda Google'de aramaktan daha hızlı yol nedir?

Aynı felsefe işletmeler içinde geçerlidir. İşletme sahipleri, işlerini geliştirmek için kullanabilecekleri yeni bilgileri bulmak için interneti kullanırlar. Müşterilere nasıl daha iyi hizmet verilebileceği konusundaki fikirlerden, çalışma alanlarıyla ilgili temel ipuçlarına kadar. İnternet, iş dünyasındaki insanların yeni şeyler öğrenmesini kolaylaştırmıştır.

Günlük İşlemleri Yürütme Şeklimiz Değiştirildi

"Zaman çizelgesini delmek" eskiden sadece bir ifade değil, insanların para kazanmak için yaptıkları bir şeydi. İnternet randevuları yönetmeyi ve belli bir düzende kalmayı kolaylaştıran planlama programlarının icat edilmesine yol açtı.
Bunun da ötesinde GPS, işletmelerin hem şirket içi amaçları hem de müşterileri bilgilendirmek için araçları izlemesine olanak tanıdı. Bu, şirketlerin sürücülerinin yollarda güvende olmasını sağlamalarını kolaylaştırdı. Ayrıca müşterilerin evlerine bir şey teslim edildiğini bilmelerine yardımcı olarak müşteri hizmetlerini iyileştirdi.

İnternet nedeniyle de iletişim tamamen değişti, bu da günlük faaliyetleri etkiledi. İnsanlar artık müşterilerle iletişim kurmak için internet telefonlarını ve hatta e-postaları kullanıyorlar. Video görüşmeleri ve konferanslar, dünyanın her yerinden insanların aynı odada olmadan yüz yüze bağlantı kurup sohbet etmesini sağladı.

Pazarlama Stratejilerinin Nasıl Kullanılacağını Etkiledi

Kağıt el ilanları, radyo, TV reklamları gibi şeyleri kullanarak bir markayı veya işletmeyi başarılı bir şekilde tanıtabilirsiniz. Ancak bazı şirketler, günümüz dünyasında kendilerini pazarlamak için interneti ve geleneksel reklam stratejilerinin bir kombinasyonunu kullanıyorlar.

İcat edilen en eski online pazarlama stratejilerinden biri e-posta pazarlamasıydı. Şirket içinde yapılabildiğinden ekonomiktir. İşletmeler için müşterilerle iletişim halinde kalmanın harika bir yoludur ve halen bir işletmenin reklamını yapmanın en etkili yollarından biri olmaya devam etmektedir.

İşbirliği Yapmayı Daha Kolay Hale Getirdi

İnternetin işletme sahipleri ve çalışanlar için yaptığı en önemli şey, iletişimi iyileştirmektir. Bu yeni iletişim yöntemleri, işbirliğini kolaylaştırmanın yanı sıra iş dünyasında birçok fayda sağladı.
Artık biriyle yüz yüze görüşebilir ve hatta aynı odada birlikte olmadan önemli belgeleri gösterebilirsiniz. Ayrıca e-posta veya Slack gibi uygulamaları kullanarak iş arkadaşlarınızla sohbet ederek ekip projelerini çok daha kolay hale getirebilirsiniz.
Google Dokümanlar ve Google E-Tablosunun ortak çalışma özelliği, birçok kişinin aynı anda tek bir dosya üzerinde çalışmasına izin vermektir.

İnternet Kullanıcılarının Dikkatini Çekti

Ağızdan ağza reklamcılık, işletme sahipleri için en etkili reklamcılık türlerinden biri olmasa da, her zaman etkili olmuştur. Basitçe ifade etmek gerekirse, insanların başkasının incelemesine güvenme olasılığı daha yüksektir.
İnternetten önce ağızdan ağza reklamcılık için tanıdığınız biriyle yüz yüze gelmek gerekiyordu. İnternet sonrası kullanıcılar online olarak gelen incelemeleri okuyabilir ve bu, işletmeler için çok önemlidir.

Müşteri incelemelerindeki bu vurgu, kaliteli bir ürün veya hizmet sunan işletmelerin parlamasını sağlamıştır. İnternette bir işletmeyi arayan kullanıcılar genellikle en yüksek puan alan seçeneği ilk önce tercih ettiklerinden, büyümelerini de kolaylaştırdı.

İşletmelere Yatırım Yapmayı Daha Kolay Hale Getirdi

Bir iş kurmak için, önceden büyük miktarda fon sağlanması gerekir, böylece bir işletme kurmak için gereken paraya sahip olunabilir. İnternet sayesinde işletmelerin bu fonu bulmasının ve var olma fırsatına sahip olmalarının çok daha kolay olması şaşırtıcı değil.

Yalnızca Online İşletmeler için İzin Verilir

Trafikten para kazanmak için Google AdSense'yi kullanan ve her yıl milyonlarca dolar kazanan bloglar ve siteler var. Google AdSense'den bahsetmişken, YouTube kullanıcıları da para kazanmak için çevrimiçi video içeriği yayınlayabilir ve AdSense'i kullanarak bu videolardan para kazanabilir.

Video içeriği dünyası son birkaç yılda popülaritesini artırdı. Tam zamanlı yayıncılar, ortalama olarak ayda yaklaşık 3.000-5.000 dolar kazanıyor ki, bu oldukça etkileyici.

Online iş modelini kullanarak para kazanmanın en büyük yollarından biri, bir e-ticaret mağazası kullanmaktır. Bu, reklamcılara ev yapımı ürünlerden giysilere kadar her şeyi fiziksel bir mağazaya veya konuma ihtiyaç duymadan satma yeteneği verir.

İnternet, İş Modellerini Sonsuza Kadar Nasıl Değiştirdi?

İnternetin iş modellerini sonsuza dek değiştirdiğini söylemek büyük bir eksiklik olur. İş dünyasıyla ilgili her şey internet yüzünden değişti.

İnsanlar artık online işletmeler işletiyorlar ve bu, internetin iş üzerindeki etkisinin ne kadar büyük olduğunun bir kanıtıdır ve dünyadaki en küçük işletme bile, günlük işlemlerini iyileştirmek veya markalarını daha iyi tanıtmak için interneti kullanmaktadır.
Dijital Pazarlama ve SEO UZMANI
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren KodJam sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.