You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Administrator
Java Nedir ?
[Resim: 140px-Java_Logo.svg.png]

Java nedir ?

Java, James Gosling tarafından open source olarak yani açık kaynak kodlu olarak geliştirilen bir programlama dilidir. Java görsel programlama dilleri arasında yer alıp, yüksek seviye, çok işlevli ve yüksek verimli her satırın adım adım işlendiği bir yazılım dilidir.

1995 yılında Sun Microsystems'in çekirdek öğesi olarak çıkartılmıştır ve günümüzde hala geliştirilmeye devam etmektedir. Java kelimesinin anlamı bir tür kahveden gelmektedir. Java günümüzde oldukça fazla kullanıcı sayısına sahip olan işletim sistemleri Windows, Mac OS ve Ubuntu'da da kullanılabilir. 

Herhangi bir platformda java ile geliştirilen yazılım, başka bir sanal platformda rahatlıkla ve sorunsuz çalıştırılabilmektedir. Java kodlama dili ile online ortamlarda forumlar, dinamik anketler ve mağaza işletme yazılımları geliştirilebilir. 

Java'nın kullanım alanı o kadar geniştir ki herkesin kullandığı cep telefonlarında bile java mimarisini görmek mümkündür. Bunun yanı sıra ise uzak işlemciler, kablosuz modüller, ağ geçitleri, tüketici ürünleri ve sensörlerin yazılımlarında kullanılan değerli bir dildir java.

Java ile neler yapılabilir ? ve  Java nerelerde kullanılır ?

Günümüzde aktif olarak kullanılan 3 milyar cep telefonunda kullanılır; kişisel bilgisayarların büyük bir oranı ve şirket bilgisayarlarının yüzde 95'inden fazlası java yazılımını yüklemiştir. 

120 milyondan fazla smart TV yani akıllı televizyon ve oyun konsolları java ile yazılmış uygulamaları kullanmaktadır. Günümüzde Java ile geliştirilmiş birçok başarı kazanmış mobil uygulama bulunmaktadır.

Nasıl Java öğrenirim ?

Herhangi bir yazılım dilinin birçok öğrenme yöntemi olabilir. Bunlar udemy gibi eğitim platformlarından dersleri izlemek ya da araştırmalar yaparak öğrenmek olabilir. Bunların yanı sıra her yazılımcı kendi öğrenme yolunu da bulabilir. 

Forumlarda insanlara soru sorarak ve tartışarak öğrenebilirsiniz. Derslerin yayınlandığı eğitim platformlarında videoları izleyerek öğrenebilirsiniz. w3schools gibi köklü sitelerde java dilini öğrenebilirsiniz. w3 schools sitesinde öğrenilen içeriği anında site içinde deneme fırsatınız olduğu için çalıştığınız konu aklınızda kalacaktır.
En son düzenleme: 03-02-2021, 0:35 admin.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren KodJam sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.