You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Python ile neler yapılabilir ?

Python ile neler yapılabilir ?

(MCD) Super Admin
Python ile neler yapılabilir ?
Python ile neler yapılabilir ? Python Nedir ? Python nerelerde kullanılır ?
En son düzenleme: 10-03-2021, 23:27 admin.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yeni Üye
RE: Python Nedir ? Python ile neler yapılabilir ?
Python
Günümüzde en popüler programlama dili olmayı başarmış bir yorumlanır programlama dili. Bazıları script dili olarak ta tanımlar. Aklınıza gelebilecek her alanda kullanılabilir, Modüler ve çok yönlü olması nedeniyle kolay uyum sağlanabilen, yüksek seviyeli bir dil.

Python programları metin dosyalarından ibaret olup, çalıştırlabilmesi için Python yorumlayıcısının kurulu olmasını gerektirir. Python yorumlayıcısını (Derleyici de denir) buradan https://www.python.org/
süresiz ve ücretsiz olarak edinebilirsiniz. Resmi dokümanlara ve farklı indirme tercihlerine de yönlendirmeler bulabilirsiniz.

Python, bilinen her platform için mevcut ve iki ana sürümden oluşur. Python2 ve Python3 ve bunların alt sürümleri.

Python script'leri .py uzantısı kullanır. Modüller de .pyc uzantısı kullanılır ve bunlar Bytecode olarak derlenmiş dosyalardan oluşur. Standard kurulum ile çok sayıda Modül birlikte kurulur. Standart modüller dışında ek Modüller için Python paket yöneticisi olan pip'i komutsatırından kullanarak ekleyebilirsiniz. Kendi Modüllerinizi de yazabilirsiniz.

Farklı indirme seçeneklerinden standart dışı kurulumlar da mümkün. İş yerinizdeki bilgisayarınızdan boş vakitlerinizde python denemek isterseniz, buradan https://www.python.org/download/alternatives/
winpython ve tercih ettiğiniz sürümünü seçerek, portatif (kurulumsuz) olarak Python'u kullanıcı dizininden kullanabilirsiniz.

Windows'ta Python tüm resmi belgeleri ile birlikte ve bir de dahili bir Editör (IDLE) ve dahili Python Konsolu ile birlikte kuruluyor. Siz istediğiniz editörü kullanmakta hür sünüz tabii.

Buradan https://www.activestate.com/products/python/
Ticari sürümünü de (Aylık) ücretli veya ücretsiz olarak ve kayıt olma karşılığında tercih edebilirsiniz. Standart sürüm ile arada bir fark yok, ancak standart sürüm kullanıcı dizininde kurulum yaparken, ticari sürüm sisteme kurulum yapıyor ve diğer kullanıcı hesapları tarafından da erişiliyor. Ve kayıt defterine de gerekli kayıtları eklediği için, Python ve bileşenlerine (pip) komut satırından da erişebiliyorsunuz.

Python programları Windows'ta kayıt defterine (Registry) kayıtlıysa, .py uzantılı dosyalara çift tıklandığında otomatik çalışmaları sağlanmış oluyor. Diğer durumda ise komutsatırı ile komut girerek Python üzerinden çalıştırmanız gerekir. (Komutsatırı üzerinden programlar daha hızlı başlıyor)

Bir den fazla Python sürümünü kurmuşsanız, son kurulan sürüm "python" komutu ile başlatırır. Diğer sürümler için sürüm numarası da eklemeniz gerekir.

Örnekler:
python program.py
pythob3 program.py
python3.7 program.py

Python programlarınız sade sizin bilgisayarınızda çalışır. Kendiliğinden kurulabilen ve çalışabilen programlar geliştirebilmeniz için, yorumlanabilir diller ile bunun nasıl yapılabileceğini önce öğrenmeniz gerekir. (Yorumlayıcı ve gerekli Modüller birlikte paketlenir.)

Python programlarınızı çalıştırmak için .bat uzantılı dosyalar da kullanabilirsiniz. Bunlar komutsatırı komutlarını içeren dosyalar olur.
En son düzenleme: 11-02-2021, 22:51 Serseri.
(MCD) Super Admin
RE: Python Nedir ? Python ile neler yapılabilir ?
Teşekkür ederim kardeşim yardımcı olsun Smile
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yeni Üye
RE: Python Nedir ? Python ile neler yapılabilir ?
Python'u Deneyelim

Her zaman en zor ilk adım olur. İlk adımı attıktan sonra gerisi gelir.

Standart Python'u veya Activestate (Ticari) Python'u "Herkesin kullanımına açık" (Global) seçeneği işaretli olarak kurduğunuzu ve Windows 10 kullandığınızı var sayıyorum.

İlk olarak Programlar menü'sünden Python'u bulalım ve Python Konsolu'nu başlatalım.
Konsol da en başta Python sürümü ve derleme sürümü yazar.
Alt satırda bu ">>>" işaretleri görürüz ve imleç te aynı satırda görünür. Bu satırdan itibaren kodlarımızı yazabiliriz. İlk kodlarımızı yazalım ve deneyelim.
 
Kod:
print("Merhaba")
Enter tuşuna bastığımızda, alt satırda şu çıktıyı görürüz.
 
Kod:
Merhaba
Konsol da yazdığımız kodlar genelde tek satırlık olur. Bu şekilde kodumuzu önce sınamış oluruz. Konsol kodları kayıt olmaz ve konsol kapandığında hafızadan silinir.

Başka bir örnek
 
Kod:
A = 101
B = 2
C = A + B
print( C )
Yukarıdaki kodların çıktısı "103" olacaktır. Değişkenlerin değerleri, siz değiştirene kadar hafızada kalır.

Yukarıdaki kodları istediğiniz metin editörü ile bir dosya ya da yazıp .py uzantısı ekleyerek kayıt edebilirsiniz.

DİKKAT! Not Defteri ile yazarsanız, kayıt etmeden önce "Tüm Dosyalar" seçin ve öyle kayıt edin. Unutursanız PROGRAM_ADI.py.txt şeklinde kayıt olur (ve .txt uzantısı gizli olduğundan görsel olarak anlaşılmaz).

Diğer editörler genelde "doya türü" olarak Python seçildiğinde, siz dosyaya bir isim verdiğinizde .py uzantısını otomatik ekler.

.py uzantılı dosyanızı çift tıkladığınızda dosya Python ile çalıştırılır (bir program gibi çalışır).
Çalışmıyorsa, sağ tıklayıp, dosyayı çalıştıracak uygulamayı el ile (dosya yolunu takip ederek) seçerek ekleyebilirsiniz. Bu da python.exe isimli program (derleyici) olmalı. Benim bilgisayarımda bu şekilde Python programının başlaması baya bekletiyor. Bu bilgisayarımdan da kaynaklı olabilir.

Diğer yöntem, .py uzantılı dosyanın bulunduğu (kayıt ettiğiniz) dizine girin ve üst panelden "PowerShell" konsolunu bulun ve aşagıdaki komutu girin
 
Kod:
python PROGRAM_ADI.py
Bu şekilde dosya (veya programınız) daha hızlı başlatılacaktır. Önceki Windows sürümlerinde (veya Win10 da da halâ) Komutsatırı'nı başlatın ve (Komutsatırı kullanıcı ana dizininde başlayacağı için) önce cd DİZİN_ADI yazarak, .py uzantılı dosyanızın bulunduğu dizine girin. Ve sonra yine üstteki aynı komutu ( python DOSYA_ADY.py ) girin.


 

Basit bir Python Programını inceleyelim


Kod:
"""
  KaçYaşındayım(x,y)
  Bu işlem sizden iki rakam/veri girmenizi bekler.
  İlk girilen rakam, ikinci girilen rakamdan çıkarılır ve
  aradaki fark ekrana yazdırılır.
"""

def KaçYaşındayım(DoğumYılı, BulunduğumuzYıl): # Çift noktayı unutma!
    # Girintiler otomatik ayarlanmıyorsa, eşit olmalarına dikkat et.
    YaşımKaç = BulunduğumuzYıl - DoğumYılı
    print("Ben", YaşımKaç, "yaşındayım.")
    # Python da girintiler ve boşluklar kod kalıbının bitimini
    # veya devamını belirler.
  
KaçYaşındayım(2012, 2021)
Programı KaçYaşındayım.py olarak kayıt edebilirsiniz.

(NOT : Yukarıdaki çıktıda, "sayfa büyütüldüğünde" bazı satırlar uzun olduğu için son kısmı alt satırda görünüyor. Girintiler karışmış izlenimi veriyor.)


İlk satırlar (""" ve """ arasıdakiler) bir açıklama. Bu tür açıklamalara "çok satırlı açıklama" denir. Çünkü bir den fazla satırı kapsayabilir. Bu tür açıklamalar programınızın en başında bulunmalı, ama bulunmak zorunluluğu yok.

Programınızı Modül olarak derlerseniz, o zaman bu ilk satırlar "help" komutu kullanıldığında, bilgi veya talimat olarak derleyiciden okunabilir. (Bazen gerekli olabiliyor)

Diğer (tek satırlık) açıklamalar "#" işareti ile başlar ve başladığı yerden satır sonuna kadar geçerli olur. Açıklamalar derleyici tarafından (genelde) yok sayılır. Tek satırlık açıklamalar sadece, ortak çalışılan projelerde diğer programcılar için bir hatırlatma niteliği taşır.

Bazen kendiniz için de önemli bir "NOT" olabilir

"def" ile başlayan bölüm bir "işlev"i başlatır (Function). İşlevin adı sonunda parantezler  "()" bulunur. Parantezler boş veya Parametreler içerebilir. Parametre isimlerinin bir önemi yok, sırası derleyici için daha önemli. İsimleri ise sizin için veya kullanıcı için daha önemli, çünkü ne amaç taşıdıklarını adlarından anlayabilirsiniz. (Derleyici için A, B, veya C olabilirler)

İşlev isminin adı arkasında ":" (çit noktalar) bulunur. Bunlar işlev'in gövdesine yönlendirir.
İşlev adının (veya başka tür Python kalıpları için de geçerli) altındaki satırlar girintili olmak zorunda. Ve girinti sayısı kalıp içinde aynı sayıda kalmak zorunda. Genelde gelişmiş editörler Python dosyaları için bunu dört kolon ile sabit tutar.

Başka programlama dillerinde girintiler görsellik amaçlı kullanılırken, Python da bunlar dil yapısının önemli bilenşenleri oluyorlar. Kalıp sonunda bir boş satır bırakarak, kalıbın sona erdiğini derleyiciye belirtmiş oluyoruz.

Son satırda işlevimizi, Parametrelerini de girerek çağırmış oluyoruz.

Programımızın yaptığı işlem çok basit. İlk parametreyi temsil eden rakam dan, ikinci parametreyi temsil eden rakam çıkarılıyor ve sonucu bir değişkene atanıyor.
Sonra sonuç, bir metin içerisinde ekrana (Konsol ekranı bu durumda) yansıtılıyor.

Python günümüzün en yaygın programlama dili olmasına rağmen, aslında eski bir dil.
Windows işletim sisteminin henüz adı bile belirlenmemişken piyasaya çıkmış olduğundan, Python'da var sayılan çıktı ekranı Konsol ekranı olur.
En son düzenleme: 13-02-2021, 15:54 Serseri.
Bunu ilk beğenen sen ol.
(MCD) Super Admin
RE: Python Nedir ? Python ile neler yapılabilir ?
Gerçekten bu kadar açıklayıcı olduğun için teşekkürler
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yeni Üye
RE: Python Nedir ? Python ile neler yapılabilir ?
Teşekkür ederim. ,Çok açıklayıcı olmuş.  Rolleyes

Teşekkür ederim. ,Çok açıklayıcı olmuş.  Rolleyes
En son düzenleme: 10-03-2021, 13:34 Hacker Berk.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren KodJam sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.