You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Sağlık Hakkında Her Şey | Sağlık Genel Blog | Genel Kültür

Sağlık Hakkında Her Şey | Sağlık Genel Blog | Genel Kültür

Yeni Üye
Sağlık Hakkında Her Şey | Sağlık Genel Blog | Genel Kültür
Halüsilasyon Nedir?
Pek fazla insan halüsinasyonları, aslında olmayan şeyleri görmek olarak bilir. Ama halüsinasyonlar bu cümleden çok daha fazlasını kapsamaktadır. Örneğin aslında var olmayan şeylere dokunmak ve var olmayan şeyleri koklayabilmek de halüsinasyonların tanımı içerisinde bulunmaktadır.
Halüsinasyonların fazlaca nedeni olabilmektedir. Şizofreni şeklinde akıl sağlığıyla alakalı rahatsızlıklardan kaynaklanabileceği gibi Parkinson şeklinde sinir sistemi rahatsızlıkları da da halüsinasyonlara sebep olabilir.
Siz veya çevrenizden herhangi biri halüsinasyonlar yaşıyorsa, bir uzmana gözükmeniz gereklidir. 
Eğer bu tarz sağlık sorunlarınız mevcutsa sitemizin blog kısmından başka insanlarla paylaşabilir, onların fikrini alabilirsiniz

Halüsinasyonlar Çeşitleri Nelerdir?
Olmayan sesler duyma: Uzmanlar veya doktorunuz buna işitsel halüsinasyon adını da verebilir. Kafanızın içerisinden ya da dışarıdan bir takım sesler duyuyor, bu sesler kendi aralarında konuşuyor, size bazı şeyleri yapmanızı söylüyor olabilirler.
Bir şeyler görme: Bu tarz halüsinasyonlara, görsel halüsinasyon adı da verilebilir. Örneğin elinizde karınca gezdiklerini veya çevrenizden birinin yüzüne çıktıklarını görüyor olabilirsiniz. Görsel halüsinasyonlar kimi zaman flaş tarzında bir ışık olarak da gözükebilmektedir. Nadir bir tür hastalık nöbeti olan oksipital nöbetler parlak fer noktaları ya da sembolleri görmenize sebep olabilir.
Koku alma: Olfaktörel halüsinasyon adı da verilen bu çeşit halüsinasyonlar çevrenizden pis bir koku almanız şeklinde olabilir. Bu kokuyu kendi üzerinizden geliyormuş gibi sanabilirsiniz.
Tat alma: Yediğiniz ya da içtiğiniz bir şeyin tadında farklılık olduğunu hissedebilirsiniz.
Olmayan şeyler hissetme: Dokunma duyusuyla alakalı olan bu tarz halüsinasyonlara taktil halüsinasyon adı da verilmektedir. Etrafınızda hiçkimse olmadığında bile gıdıklanma hissediyor olabilir, veya derinizin üzerinde, derinizin altında minik böceklerin dolaştığını hissediyor olabilirsiniz. Yüzünüzde manasız bir zamanda aslında olmayan bir sıcak hava esintisi algılayabilirsiniz.
Eğer bu tarz sorunlarınız varsa bunları sitemizde aynı sorunları yaşayan bireylerle paylaşabilir, onların fikirlerini alabilirsiniz.

Halüsinasyonlar Nasıl Tedavi Edilirler?
Gözüktüğünüz uzmanlar veya doktorlar ilk olarak halüsinasyonlarınızın sebebini bulmaya gayret gösterir. Hastalık geçmişinizi sorgular ve sizi fizyolojik olarak muayene ve tedavi eder. Semptomlarınız hakkındaki soruları size sorar.
Sorununuzun bulunabilmesi için birtakım testler yapılması önerilebilir. Örneğin EEG ya da elektroensefalogram ile beyninizde oluşan normal olmayan elektriksel aktiviteler bulmaya çalışır. Bu testler halüsinasyonlarınızın neye bağlı olduğunu sizlere gösterir.
Kimi durumlarda MRI adı verilen manyetik rezonans görüntülemesi yapılmak gerekebilir. Güçlü mıknatıslar, radyo dalgalarıyla vücudunuzun içerisindeki yapıların bir görüntüsü çıkarılabilir, bu test ile halüsinasyonlara sebep olabilecek beyin tümörü ya da felçlik geçirmiş minik bir alan bulunabilir.
Halüsilasyon olmadığına karar verdiğiniz hastalıklar için sitemize göz atıp aynı sorunları olan insanlarla iletişim kurabilir onlardan fikir alabilirsiniz.
https://flashresim.com/blog/
En son düzenleme: 13-05-2022, 21:07 teomantekbas.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren KodJam sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.