You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

SEO için Veri Analizi Önemi

SEO için Veri Analizi Önemi

Super Moderator
SEO için Veri Analizi Önemi
Herkese Merhaba Arkadaşlar,

SEO Uzmanları, SEO işlemlerine yeni başlayanlar ve bu konuda araştırma yapanlar için analizin ne kadar önemli olduğunu bir kere daha KodJam forum sitemizde bir kere daha belirtmek istiyoruz. Doğru bir analiz sonucu, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ile bir web sitesinin doğal ve hızlı bir şekilde üst sıralara çıkacağını açık yüreklilikle ifade edebiliriz.

Peki SEO Analiz Nedir? Nasıl Yapılır?

SEO Analizi Web sitesi İç ve Dış SEO olmak üzere ikiye ayrılır. Öncelik olarak mutlaka iç SEO analizi ile web sitesini optimize etmek gerekir. Peki web sitesini nasıl optimize edeceğiz. Bunu kısaca şöyle belirtebiliriz. Arama motorlarının belirlemiş olduğu kriterlere ve ziyaretçilerin eğilimlerine göre metin içeriği, görsel ve tasarımları düzenleyerek bunu yapabiliriz. 

Sitelerin hızlı açılmasından, Başlıkları doğru kullanmak, Görsel boyutlarını uygun hale getirip, görsel açıklamalarını doğru girerek temel seo işlemlerini yerine getirmemiz olmazsa olmazlar arasındadır.

Teknik SEO kısmıda İç SEO kümesinde olup, sitenin tüm teknik hatalarını analiz ederek bunları düzeltmemiz gerekiyor. Bunları da kısaca belirtmek istersek, Robot.txt, Sitemap, site hızı, UX etkisi gibi...

Dış SEO için ise, doğal ve etkili geri bağlantıların kullanılması, trafiğin artırılmasını sağlayacak PR çalışmaları, Sosyal medya mecrasını kullanarak Sitenin marka statüsünü yükseltmek gibi bir çok çalışmayı kapsar. 

En Büyük SEO Analizi Rakiplerinizdir

SEO çalışmalarında iyi bir iş planı çıkarmak ve hedefleme yapmak için, üst sıralarda yer alan rakiplerinizi analiz etmektir. Neler yapıyorlar, nasıl trafik alıyorlar, ne kadar bütçe ayırmışlar, dönüşümleri neler. Rakipleri analiz ederek bu bilgilere ulaşmanız büyük oranda mümkündür.

Tüm bu işlemleri uluslararası SEO Analiz Araçları ile yapabilirsiniz. Bunların hemen hemen hepsi ücretli olup, haftalık kullanımlı deneme hesapları oluşturarak da kullanabilme imkanı sunulmaktadır. 

En Çok Kullanılan SEO Araçları: Ahrefs, Moz Pro, Google SEARCH Console, Semrush

Kategori Bazlı Ücretsiz SEO Analizi yapmak ve adım adım gitmek istiyorsanız, analiz.dataistanbul.com sitesinden de ücretsiz olarak, sitenizi analiz edebilirsiniz. Tüm hataları sorgulatabilir ve sonuçlara göre sitenizi kolaylıkla optimize edebilirsiniz.
Yusuf ŞAHİN - Dijital Pazarlama ve SEO UZMANI
En son düzenleme: 25-11-2022, 12:18 YusufSEO.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren KodJam sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.