You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Administrator
Syntax Nedir ?
Syntax Nedir ? Syntax Error Nedir ? Syntax Highlighter Nedir ? Basit Syntax Örnekleri

Syntax'ın Türkçe de karşılığı söz dizimidir. Nasıl ki her dilin kendine göre dil bilgisi kuralları var, yazılımda da kullanılan programlama dillerinin kendilerine has kuralları vardır. Kısaca Syntax yazılımcının üzerinde çalıştığı dilin zorunlu kuralları anlamına gelmektedir. Bu yazıda Syntax Nedir ? Syntax Error Nedir ? Syntax Highlighter Nedir ? sorularına cevap verecek ve birkaç basit syntax örneği göstereceğim.

Syntax Nedir ?


Söz dizimi, ingilizcesi syntax olan yazılımcıların program geliştirirken yazdıkları kod bloklarında dikkat etmesi bütün gereken kurallardır. Örneğin aşağıda C# dilinde yazılmış değişken tanımlama kodunu görmektesiniz;


Kod:
int x = 6;
Kod satırında int , değişkenin türü; x, değişkenin adı; 6 ise x değişkeninin değerini belirtmektedir. Kodun sonundaki noktalı virgül  ";" ise C# dilindeki syntax kuralından gelmektedir. C# dilinde çoğu kod satırının sonuna noktalı virgül koyulması zorunludur. Aksi taktirde program çalışmaz ve Syntax Error hatası ile karşılaşırsınız.

 Php web geliştiriciler için kullanımı ve öğrenmesi kolay bir dildir. Eğer sizde bir web geliştirici olmak istiyorsanız php dilini öğrenmenizi kesinlikle tavsiye ederim. Php dili için en önemli syntax kuralı php kod bloklarının başına "<?php" sonuna ise "?>" getirilmesidir. Bu kodlar ile kodların arasına yazılacak satırların php diline ait olduğu belirtilmiş olur. Aşağıdaki kod blogunda bir php kodu göreceksiniz;PHP Kod:
<?php
ECHO "Hello World!<br>";
echo 
"Hello World!<br>";
EcHo 
"Hello World!<br>";
?>

Yazılan bu kod satırlarında; echo fonksiyonu ekrana yazdır anlamında, <br> kodu bir satır aşağıya in ve "Hello World!" kısmı ise ekrana yazılacak bölümü ifade etmekte. Gördüğünüz üzere Php dilinde "echo" fonksiyonunu kullanırken fonksiyonun nasıl yazıldığının bir önemi yoktur. Fakat çoğu dilde bu durum tam tersidir. C# dilinde fonksiyonun ya da veri tipinin 1 harfini bile farklı, küçük ya da büyük yazarsanız kod çalışmaz yada amacınıza uygun bir işlem görmez.

Basit Syntax Örneği

Örneğin C# programlama dilinde yorum satırı oluşturmak için // karakterleri kullanılır.  
 
Kod:
int a = 5;
// C# için yorum satırı
En son düzenleme: 11-03-2021, 0:31 admin.
Bunu ilk beğenen sen ol.
(MCD) Super Admin
RE: Syntax Nedir ? Syntax Error Nedir ? Syntax Highlighter Nedir ? Basit Syntax Örnekleri
Bir kaç orneklendirme daha alabilirmiyim ?
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren KodJam sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.